Przejdź do treści
Dom · Rankingi

Roborock RockNeo Q105 vs Q110: 500 czy 1000 m²?

02.09.2026 · Redakcja RoboMorrow
Roborock RockNeo Q1 — oficjalne zdjęcie rodziny Q105 i Q110 na trawniku

Krótka odpowiedź: RockNeo Q105 wybierz do trawnika do około 500 m², a Q110 wtedy, gdy realnie potrzebujesz klasy 1000 m². Q110 ma większy akumulator 4,6 Ah, dłuższy deklarowany czas koszenia i szybciej się ładuje, ale 2 września 2026 r. kosztował w oficjalnym sklepie Roborock około 1400 zł więcej: 4399 zł zamiast 2999 zł. Pod względem szerokości koszenia, napędu, maksymalnego nachylenia i architektury rodziny Q1 różnice są znacznie mniejsze.

To jest porównanie zakupowe na podstawie danych producenta, a nie test terenowy RoboMorrow. Jeżeli dopiero wybierasz klasę robota, zacznij od poradnika robot koszący do 500 m² i rankingu najlepszych robotów koszących 2026.

Q105 vs Q110 w tabeli

Cecha RockNeo Q105 RockNeo Q110
Rekomendowana powierzchnia do 500 m² do 1000 m²
Akumulator 4,0 Ah 4,6 Ah
Deklarowany czas koszenia ok. 100 min ok. 130 min
Deklarowany czas ładowania ok. 95 min ok. 75 min
Szerokość koszenia 22 cm 22 cm
Wysokość koszenia 20–60 mm, regulacja ręczna 20–60 mm, regulacja ręczna
Napęd 2WD / tylne koła 2WD / tylne koła
Maks. nachylenie 45% (24°) — deklaracja producenta 45% (24°) — deklaracja producenta
Przeszkody do 4 cm — deklaracja producenta do 4 cm — deklaracja producenta
Cena 02.09.2026 2999 zł 4399 zł
Roborock RockNeo Q1 — rodzina Q105 i Q110
Roborock RockNeo Q1 — oficjalny materiał producenta. Q105 i Q110 należą do tej samej rodziny, a najważniejsze różnice dotyczą powierzchni, akumulatora, czasu pracy i ceny.

Najważniejsza różnica to nie technologia, tylko zapas powierzchni

W praktyce Q105 i Q110 są bliżej siebie niż sugerowałaby różnica ceny. Oba mają 22-centymetrowy dysk koszący z trzema ostrzami, zakres 20–60 mm, napęd na tylne koła i deklarowane 45% nachylenia. Producent pozycjonuje oba jako bezprzewodowe roboty z automatycznym mapowaniem i wizyjną percepcją otoczenia. Dlatego dla małego, prostego ogrodu dopłata do Q110 nie kupuje zupełnie nowej platformy.

Dopłata kupuje przede wszystkim większy zapas energetyczny i powierzchniowy. Q110 ma 4,6 Ah zamiast 4,0 Ah, producent podaje około 130 minut koszenia zamiast 100, a czas ładowania jest nawet krótszy. To ma znaczenie, gdy ogród zbliża się do 500 m², ale ma trudny układ: wąskie przejazdy, kilka stref, drzewa, meble lub dużo nawrotów. Nominalna powierzchnia trawnika nie opisuje bowiem całego obciążenia robota.

Q105: najbardziej logiczny do realnych 300–500 m²

Jeżeli trawnik ma 250, 350 lub 450 m² i nie planujesz szybkiego powiększenia ogrodu, Q105 jest ekonomicznie znacznie łatwiejszy do obrony. Przy cenie 2999 zł różnica do Q110 wynosiła około 47% ceny Q105. To dużo jak za zwiększenie klasy powierzchni przy zachowaniu szerokości koszenia 22 cm i tej samej ogólnej koncepcji platformy.

Q105 ma też sens w małym ogrodzie dlatego, że większy akumulator nie rozwiązuje problemów wynikających z błędnej instalacji, bardzo wąskich korytarzy czy słabej jakości mapy. W takiej przestrzeni bardziej liczą się percepcja, poprawnie zdefiniowane strefy i sensowny przebieg tras. Jeśli 500 m² jest realnym maksimum, warto najpierw wydać różnicę budżetu na lepsze przygotowanie ogrodu lub zachować ją na serwis i akcesoria.

Q110: płacisz za spokój przy większym i bardziej złożonym trawniku

Q110 zaczyna mieć sens, gdy powierzchnia przekracza mniej więcej 500–600 m² albo kiedy 500 m² jest tylko wartością „na papierze”, a ogród składa się z kilku stref. Dłuższa praca na jednym cyklu zmniejsza liczbę powrotów do stacji, a większy akumulator daje więcej marginesu przy złożonej trasie.

Warto też zauważyć nietypową różnicę w danych producenta: Q110 ma większy akumulator, ale deklarowany czas ładowania jest krótszy — około 75 minut wobec 95 minut dla Q105. W całodziennym harmonogramie może to poprawiać efektywność, nawet jeśli sama szerokość koszenia się nie zmienia. Nie oznacza to jednak, że Q110 skosi dokładnie dwa razy większy trawnik w połowie czasu; rzeczywista wydajność zależy od układu i warunków.

Nawigacja: nie dokładajmy różnic, których producent nie potwierdza

Materiały Roborock dla rodziny Q1 używają nazwy Sentisphere i podkreślają automatyczne mapowanie oraz pracę bez przewodu granicznego. W materiałach producenta nazewnictwo poszczególnych elementów systemu pozycjonowania bywa prezentowane na różnym poziomie szczegółowości. Dlatego w tym porównaniu nie tworzymy sztucznej przewagi Q105 lub Q110 na podstawie samego skrótu technologii. Najbardziej jednoznacznie potwierdzone różnice to powierzchnia, bateria, czas pracy, ładowanie i cena.

Oba modele korzystają z percepcji otoczenia i funkcji automatycznego wyznaczania granic/mapowania deklarowanych przez producenta. Jeżeli masz ogród z trudnym zasięgiem, ścianami lub wysokimi drzewami, kluczowe jest sprawdzenie realnego zachowania na konkretnej działce, a nie tylko czytanie nazwy systemu na stronie.

Co z nachyleniem i przeszkodami?

Roborock podaje dla Q105 i Q110 maksymalne nachylenie 45% (24°) oraz zdolność pokonywania przeszkód do 4 cm. To wartości graniczne producenta. Nie należy ich interpretować jako gwarancji ciągłej pracy na mokrym zboczu o takim nachyleniu albo przejeżdżania przez każdy krawężnik o wysokości 4 cm. Przy trudnym terenie ważne są przyczepność, kierunek jazdy, nawierzchnia i geometria przeszkody.

Jeśli ogród jest zdecydowanie bardziej stromy lub terenowy, oba modele Q mogą być zbyt zachowawczym wyborem. Wtedy warto przejść do porównania cięższych platform AWD, np. RockMow Z150 lub przygotowanego w tym sprincie zestawienia Z120 LiDAR vs Z150.

Cena i gwarancja: Q105 ma mocny argument wartości

W oficjalnym polskim sklepie Roborock 2 września 2026 r. Q105 był widoczny za 2999 zł, a Q110 za 4399 zł. To aktualna migawka cenowa; ceny promocyjne i dostępność mogą się zmieniać. Oficjalna polityka gwarancyjna Roborock dla Q105/Q110 wskazuje 2 lata dla jednostki głównej i 2 lata dla akumulatora.

Dla trawnika 400 m² oznacza to, że Q105 ma bardzo wyraźną przewagę ekonomiczną. Dla 800 m² Q110 nie jest „droższą opcją”, tylko właściwą klasą produktu. Najgorszy scenariusz to kupić Q105 wyłącznie dlatego, że jest tańszy, a następnie codziennie pracować na granicy jego zakładanego obszaru.

Werdykt: który wybrać?

  • Do 400–500 m²: Q105. Zapas Q110 zwykle nie uzasadnia dopłaty.
  • 500–700 m², prosty ogród: Q110 daje bezpieczniejszy margines, choć warto policzyć realną powierzchnię trawy.
  • 700–1000 m²: Q110 jest naturalnym wyborem z tej pary.
  • Strome zbocza / trudny teren: zamiast dopłacać do Q110, rozważ platformę AWD.
  • Najniższy koszt wejścia w bezprzewodowe koszenie Roborock: Q105 przy cenie 2999 zł wygląda znacznie atrakcyjniej.

Źródła i metodologia

Zweryfikowano 2 września 2026 r. Dane techniczne i ceny pochodzą z oficjalnych materiałów Roborock. Deklaracje dotyczące nachylenia, czasu pracy i przeszkód nie są wynikami testu terenowego RoboMorrow.

Jak policzyć powierzchnię, żeby nie kupić złego wariantu?

Najczęstszy błąd to użycie powierzchni całej działki zamiast faktycznej powierzchni trawy. Dom, taras, podjazd, rabaty i ścieżki trzeba odjąć. Z drugiej strony nie warto dobierać robota „na styk”: skomplikowany ogród z wieloma wyspami i przejazdami może wymagać większego marginesu czasu niż prosty prostokąt o tej samej powierzchni.

Praktyczna zasada dla tej pary jest więc bardziej użyteczna niż sama granica 500 m². Jeśli realnej trawy jest około 350–450 m², Q105 ma komfortowy zapas. Jeśli pomiar pokazuje 550–650 m² albo wiesz, że robot będzie wykonywał wiele dodatkowych przejazdów między strefami, Q110 staje się bezpieczniejszym wyborem. Przy 800–900 m² nie próbowałbym oszczędzać przez zejście do Q105.