MAMMOTION LUBA 4 AWD vs LUBA 3 AWD: kupić teraz czy czekać na 2027?
MAMMOTION LUBA 4 AWD nie zastępuje LUBA 3 jedną większą liczbą w specyfikacji. Obie generacje mają AWD do 80% i hybrydową nawigację z 360° LiDAR. Różnica polega przede wszystkim na tym, jak robot widzi otoczenie podczas jazdy w obu kierunkach i jak fizycznie wykonuje nawroty. LUBA 4 dodaje cztery kamery, niezależny skręt przednich kół, bidirectional driving i opcjonalny trimmer krawędziowy.
To tworzy bardzo konkretne pytanie zakupowe: czy warto kupić LUBA 3 teraz, czy czekać na LUBA 4? Na 3 września 2026 odpowiedź zależy od ogrodu i terminu zakupu, bo LUBA 3 jest produktem handlowym, a LUBA 4 jest generacją 2027 bez ogłoszonej ceny.
Werdykt w 30 sekund
| Jeśli priorytetem jest… | Wybór dziś | Dlaczego |
|---|---|---|
| zakup w tym sezonie | LUBA 3 AWD | jest produktem handlowym, znamy warianty i realne kanały sprzedaży |
| minimalne ślady po nawrotach | LUBA 4 AWD na papierze | niezależny skręt przednich kół + jazda dwukierunkowa |
| najbardziej dojrzała konfiguracja | LUBA 3 AWD | specyfikacja, aplikacja i rynek są już znane |
| percepcja 360° podczas jazdy w obu kierunkach | LUBA 4 AWD | 4 kamery zamiast dwóch |
| ogromny trawnik | LUBA 4 AWD 12000F | rodzina dochodzi do 12 000 m² |
| podkaszanie krawędzi | LUBA 4 AWD | opcjonalny edge trimmer, ale nie dla 12000F |
| najlepszy value teraz | nie da się ocenić LUBA 4 | brak ceny nowej generacji |
LUBA 4 AWD vs LUBA 3 AWD — najważniejsze różnice
| Cecha | LUBA 4 AWD | LUBA 3 AWD |
|---|---|---|
| Generacja | 2027 / preview IFA 2026 | model handlowy 2026 |
| Nawigacja | 360° LiDAR + NetRTK + Quad-Camera AI Vision | 360° LiDAR + NetRTK + Dual-Camera AI Vision dla głównych wariantów |
| Kamery | 4 — przód, boki, tył | 2 |
| AWD | tak | tak |
| Nachylenie | do 80% / 38,6° | do 80% / 38,6° |
| Zmiana kierunku | aktywny skręt + jazda dwukierunkowa | koła omni / klasyczne manewry rodziny LUBA |
| Powierzchnia rodziny | 3000–12 000 m² | około 1500–10 000 m² zależnie od rynku/wariantu |
| System tnący | 2×165 W lub 3×165 W | dwutarczowy w typowych wariantach; specyfikacja zależna od wersji |
| Przeszkoda terenowa | do 60 mm wg MAMMOTION | sprawdzać dla konkretnego wariantu |
| Edge trimmer | opcjonalny; nie dla 12000F | brak odpowiednika wbudowanego w rodzinę |
| Ładowanie | 210 W + adaptacyjne „charge enough to finish” | szybkie/adaptacyjne; zależne od wariantu |
| Cena 03.09.2026 | brak | produkt w sprzedaży; ceny zależą od wariantu i promocji |

1. Najważniejsza różnica nie jest w LiDAR-ze
Obie generacje opierają się na 360° LiDAR i hybrydowej nawigacji. LUBA 3 już dziś ma Tri-Fusion z LiDAR, NetRTK i kamerami, pozycjonowanie do ±1 cm według producenta, automatyczne mapowanie i obsługę wielu stref. Sam fakt, że LUBA 4 również ma LiDAR, nie jest więc powodem do wymiany.
Upgrade zaczyna się tam, gdzie nowy robot potrzebuje widzieć pełne otoczenie podczas jazdy w obie strony. Quad-Vision ma kamery z przodu, z boku i z tyłu. To nie tylko „więcej AI”, lecz sensoryczna podstawa nowej mechaniki jazdy.
2. LUBA 4 chce naprawić słabość ciężkich AWD: nawroty
LUBA 3 waży około 19 kg w obecnej rodzinie i wykorzystuje bardzo mocny napęd AWD. Takie maszyny mogą zostawiać ślady, gdy wykonują ciasne pivoty w tym samym miejscu. MAMMOTION mówi w LUBA 4 wprost o „No U-Turn. No Damage”.
Przednie koła dostają niezależne silniki skrętu i mają toczyć się po łuku, zamiast szorować bokiem. Robot może również odwrócić logiczny kierunek jazdy i zacząć kolejny pas bez klasycznego zawracania. Dla użytkownika z delikatnym trawnikiem to potencjalnie większa zmiana niż kolejny procent dokładności mapy.

3. Quad-Camera vs Dual-Camera: czy cztery zawsze są lepsze?
Nie. Kamera jest wartościowa wtedy, gdy oprogramowanie wykorzystuje dodatkowe pole widzenia. W LUBA 4 ma to sens architektoniczny, bo robot porusza się dwukierunkowo. Dodatkowe sensory boczne mogą także wcześniej zauważać ruchome obiekty podczas manewru.
LUBA 3 już rozpoznaje ponad 300 przeszkód według MAMMOTION i korzysta z LiDAR-u jako warstwy geometrycznej. Jeżeli masz otwarty, regularny ogród, różnica w liczbie kamer może być praktycznie mało widoczna. W ogrodzie pełnym drzew, zabawek, rabat i wąskich przejść potencjał LUBA 4 rośnie.
4. Nachylenie: remis 80%
Oba modele są reklamowane z maksymalnym nachyleniem 80% / 38,6°. To ważne: LUBA 4 nie powstaje po to, by „wreszcie pokonywać stromizny”. LUBA 3 już jest jednym z najmocniejszych robotów pod tym względem.
Jeżeli kupujesz wyłącznie z powodu skarpy, nowa generacja nie daje dziś na papierze przewagi w samej liczbie. Różnica może pojawić się w kontroli toru, skręcie na zboczu i przejeżdżaniu przez nierówności, ale wymaga testu side-by-side.
5. 12 000 m² zmienia górny koniec rodziny
LUBA 4 12000F ma trzy tarcze po 165 W i jest kierowany do bardzo dużych powierzchni. To więcej niż typowy segment LUBA 3 dostępny w oficjalnym sklepie europejskim. Dla właściciela 2500–4000 m² nie musi mieć żadnego znaczenia; dla posesji powyżej 8000–10 000 m² może być kluczowe.
Nie należy jednak porównywać 12000F bezpośrednio z LUBA 3 AWD 3000 tylko dlatego, że oba mają logo LUBA. To inne warianty powierzchniowe i potencjalnie inny koszt.
6. Edge trimmer: największa różnica w „ostatnich pięciu procentach” pracy
LUBA 4 może dostać dodatkowy boczny moduł podkaszający. Ma pracować przy murach, płotach i obrzeżach, czyli tam, gdzie zwykły dysk ogranicza szerokość korpusu. LUBA 3 nie ma odpowiednika tego modułu w obecnej rodzinie.
Ale nie jest to darmowa funkcja standardowa. Trimmer jest opcją i nie pasuje do 12000F. Przy decyzji zakupowej trzeba więc porównać cenę całego zestawu, a nie tylko cenę bazowej kosiarki.

7. LUBA 3 ma jedną ogromną przewagę: istnieje jako produkt handlowy
LUBA 3 AWD jest już sprzedawany, ma znane warianty, realne opinie użytkowników, instrukcje, akcesoria i warunki serwisowe. Można sprawdzić, czy NetRTK działa na posesji, porównać ceny i kupić urządzenie do pracy w tym sezonie.
LUBA 4 na 3 września jest produktem oficjalnie pokazanym, ale jego szczegółowe ceny i regionalna dystrybucja są zapowiedziane później. To ważne, bo najlepsza funkcja na IFA nie kosi trawy, dopóki produkt nie trafi do klienta.
8. LUBA 3 nadal nie jest „stary” technologicznie
360° LiDAR, NetRTK, Dual-Camera AI Vision, do 215 minut pracy i do 1700 m² na jednym ładowaniu w wyższych wariantach, AWD 80% oraz rozbudowana edycja map sprawiają, że LUBA 3 pozostaje bardzo zaawansowanym robotem. Użytkownik z regularnym trawnikiem może nie odczuć wystarczającej korzyści z czekania.
Największy błąd to założyć, że pojawienie się LUBA 4 automatycznie czyni LUBA 3 złym zakupem. Jeżeli nowy model będzie wyraźnie droższy, obecna generacja może nawet zyskać na value-for-money.
9. Kiedy warto czekać na LUBA 4?
- gdy kupujesz dopiero na sezon 2027;
- gdy obecny robot niszczy darń przy nawrotach;
- gdy bardzo zależy Ci na automatycznym wykańczaniu krawędzi;
- gdy masz ogród z dużą liczbą przeszkód i przejazdów w obu kierunkach;
- gdy potrzebujesz wariantu dla powierzchni bliskiej 12 000 m².
10. Kiedy LUBA 3 nadal ma więcej sensu?
- gdy potrzebujesz robota teraz;
- gdy masz sprawdzony dostęp do serwisu i części obecnej generacji;
- gdy Twój trawnik nie ma problemu ze śladami po pivotach;
- gdy cena LUBA 4 okaże się znacznie wyższa;
- gdy 3000–5000 m² i obecna wydajność LUBA 3 w pełni pokrywają potrzeby.
Gdzie kupić?
| Model | Oficjalny kanał | Amazon | Status 03.09.2026 |
|---|---|---|---|
| LUBA 4 AWD | MAMMOTION — oficjalna strona | Brak zweryfikowanej dokładnej oferty Amazon | generacja 2027; cena nieogłoszona |
| LUBA 3 AWD | MAMMOTION Polska — LUBA 3 AWD | Amazon.com — dokładny LUBA 3 AWD 5000 US (ASIN B0GWLG3D39) | produkt handlowy; ceny i stock zależą od wariantu |
Link Amazon.com prowadzi do dokładnie zweryfikowanego wariantu LUBA 3 AWD 5000 US i jest linkiem afiliacyjnym RoboMorrow. Nie jest to oferta LUBA 4 ani polska wersja 3000. Nie znaleźliśmy dokładnej zweryfikowanej oferty Amazon.pl dla LUBA 4.
11. System tnący i wydajność: tu LUBA 4 może odjechać przy dużych areałach
LUBA 4 3000F i 6000F mają po dwa silniki tarcz o mocy 165 W, a 12000F trzy takie jednostki. To oznacza, że MAMMOTION skaluje nie tylko akumulator czy deklarowaną powierzchnię, ale też sam zespół tnący. W dużym ogrodzie ma to sens: większa szerokość robocza i zapas mocy pozwalają utrzymać wyższą prędkość przy gęstszej trawie, zamiast zwalniać i powtarzać przejazd.
LUBA 3 nadal ma bardzo mocny, szeroki układ dwutarczowy i w wyższych wariantach potrafi według producenta skosić do około 1700 m² na jednym ładowaniu. Jeżeli działka ma 2500–4000 m² i robot może pracować regularnie, nie musi to być realne ograniczenie. LUBA 4 zaczyna wyglądać bardziej przekonująco dopiero tam, gdzie liczy się skrócenie całego okna pracy albo powierzchnia zbliża się do górnej granicy rodziny.
12. Ładowanie: nowa generacja próbuje skrócić przestoje, nie tylko zwiększyć baterię
MAMMOTION komunikuje dla LUBA 4 ładowarkę 210 W i adaptacyjny algorytm, który ma policzyć, ile energii potrzeba do ukończenia pozostałej części zadania. Zamiast zawsze ładować do pełna, robot może doładować tylko tyle, ile potrzebuje i wrócić na trawnik. To podejście może być szczególnie przydatne przy dużych areałach, gdzie ostatnie 10–20% zadania nie uzasadnia pełnego cyklu ładowania.
LUBA 3 również ma szybkie i adaptacyjne ładowanie, ale jego zachowanie i realny czas pracy znamy już z pełniejszej specyfikacji i rynku. Dla LUBA 4 brakuje jeszcze kompletu danych o pojemnościach baterii dla 3000F, 6000F i 12000F. Dlatego dziś nie da się uczciwie policzyć, ile godzin dziennie oszczędzi nowy system w konkretnym ogrodzie.
13. Koszt posiadania: cena bazowa to tylko początek
Przy flagowym robocie koszącym trzeba porównywać nie tylko cenę urządzenia, ale też ostrza, garaż, akcesoria, łączność, serwis i ewentualny moduł do krawędzi. LUBA 4 może wymagać dodatkowego zakupu edge trimmera, a 12000F w ogóle go nie obsługuje. Z drugiej strony MAMMOTION deklaruje iNavi / NetRTK bez opłat przez cały okres życia produktu tam, gdzie usługa jest dostępna, co może ograniczyć koszt dodatkowej infrastruktury.
LUBA 3 ma przewagę przewidywalności: ceny akcesoriów, części i warunki sprzedaży są już znane. Przy premierze nowej generacji często występuje okres, w którym starszy model tanieje szybciej niż nowy uzasadnia różnicę ceną. Jeżeli LUBA 4 wystartuje z dużą premią, zakup dobrze przecenionego LUBA 3 może być najlepszym ruchem value-for-money sezonu 2027.
14. Kto powinien zrobić upgrade z LUBA 3 do LUBA 4?
Właściciel sprawnego LUBA 3 nie powinien zmieniać robota tylko dlatego, że pojawiła się nowa generacja. Najbardziej logiczny upgrade widzę u użytkownika, który ma realny problem z jednym z trzech obszarów: powtarzalne ślady po nawrotach, dużo ręcznego wykańczania obrzeży albo działkę z tak dużą liczbą przeszkód, że dodatkowa percepcja dookoła robota może ograniczyć interwencje.
Jeżeli LUBA 3 już dziś utrzymuje trawnik bez śladów, dociera do wszystkich stref i nie wymaga częstych ratunków, zysk z LUBA 4 może być niewielki. Nowe sensory i aktywny skręt są najbardziej wartościowe wtedy, gdy rozwiązują konkretny problem w ogrodzie, a nie gdy wyglądają imponująco w tabeli.
15. Jak przetestujemy LUBA 4 vs LUBA 3, gdy oba będą dostępne?
Najważniejszy test powinien odbywać się na tej samej działce i przy tym samym harmonogramie. Zmierzymy liczbę interwencji, czas całego zadania, ślady na darni po tygodniu i miesiącu, szerokość niedokoszonego pasa przy kilku rodzajach krawędzi oraz skuteczność omijania tych samych przeszkód. Osobno trzeba sprawdzić, ile energii i czasu oszczędza adaptacyjne ładowanie.
Dopiero taki test pokaże, czy active steering i bidirectional driving są realną zmianą generacyjną, czy głównie eleganckim rozwiązaniem mechanicznym. Do tego czasu porównanie RoboMorrow pozostaje analizą opartą na oficjalnych danych producenta, nie udawanym hands-on.
Werdykt RoboMorrow
Jeżeli potrzebujesz robota teraz, LUBA 3 AWD pozostaje racjonalnym wyborem. Jeżeli kupujesz na 2027 i Twój ogród cierpi na ślady po nawrotach albo ręczne wykańczanie krawędzi, LUBA 4 jest modelem, na który warto poczekać do ogłoszenia ceny.
Największym upgradem nie jest 80% nachylenia ani sam LiDAR — to już ma LUBA 3. Jest nim zmiana mechaniki ruchu: aktywny skręt i bidirectional driving, wspierane przez cztery kamery. Jeżeli działa tak dobrze jak w deklaracjach, LUBA 4 może kosić nie tylko autonomicznie, ale również delikatniej dla trawnika. Dopiero cena pokaże, czy jest to upgrade rozsądny ekonomicznie.